Windykacja to proces dochodzenia należnych roszczeń, znany już od czasów starożytnych. Należy zawsze na bieżąco monitorować płatności w swojej firmie (zazwyczaj poprzez faktury), aby szybko zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości. Gdy zauważymy, że klient uchyla się od uregulowania rachunków, możemy spróbować nakłonić go do uregulowania długu, wykorzystując do tego celu środki zgodne z obowiązującym systemem prawnym.

Windykacja miękka (polubowna)

W pierwszym etapie warto podjąć próbę polubownego ubiegania się o uiszczenie zaległości poprzez przypomnienia bądź wezwania do zapłaty (dodatkowo mogą Państwo załączyć noty odsetkowe). Dobrze jest też poinformować kontrahenta, jakie konsekwencje wynikną z dalszego niewywiązywania się z długu. Należy go uświadomić, że sprawa trafi wtedy do prawnika i rozpocznie się windykacja. Ponadto, do Biura Informacji Gospodarczej zostanie wysłane powiadomienie o zaistniałej sytuacji, co zaowocuje umieszczeniem kontrahenta na giełdzie długów. Poza tym, w dalszym etapie wpłynie pozew sądowy. Każdemu, kto chciałby przeprowadzić profesjonalną windykację, z pewnością przyda się dobry adwokat. Piaseczno i Lublin to lokalizacje moich kancelarii, gdzie serdecznie zapraszam klientów zainteresowanych tego typu usługą prawną.

Windykacja twarda

Jeśli wszelkie napomnienia i informacja o grożących konsekwencjach nie przynoszą żadnych rezultatów, należy zasięgnąć pomocy kancelarii prawnej. Jedną ze specjalizacji adwokata Jarosława Pajera jest właśnie windykacja w Piasecznie oraz Lublinie. Zawsze dokładnie analizuje on każdą sprawę, a następnie dobiera najodpowiedniejsze środki, które pomogą jego klientowi uzyskać należne pieniądze. Obejmuje to wpis do rejestru dłużników oraz informatorów branżowych, a także przeprowadzenie wywiadu gospodarczego, pozwalającego określić stan majątku niewypłacalnego kontrahenta. Następnym krokiem jest już rozpoczęcie postępowania sądowego.